Vědět je cool

Fakta která vás baví

Věci které jste nevěděli o Stephenu Hawkingovi – Třetí díl

 

 

 

 

 

 

 

Je autorem dětských knížek

Jedním z nejvíce neočekávaných aspektů životopisu Stephena Hawkinga je to, že je autorem několika knih pro děti. V roce 2007 spolupracoval se svou dcerou Lucy Hawkingovou při psaní knihy ,,George’s Secret Key to the Universe“ (Jirkův tajný klíč k vesmíru).

Kniha je fiktivním příběhem o mladém chlapci, Jirkovi. Jirka žije v malém městečku v rodině, která se dost liší od jiných rodin. Předně, ani jeden jeho rodič nejí maso a v jejich domácnosti lze nalézt jen absolutní minimum elektrických přístrojů (popravdě svítí svíčkami a nemají telefon ani televizi). Jedí jen domácí jídlo, hlavně různé přírodniny a ekologické potraviny. Jirka by ale radši dělal spoustu věcí, které dělají ostatní děti – a ze všeho nejvíce by chtěl počítač. Radost má jen ze svého prasátka, které dostal dárkem k Vánocům od někoho anonymního a které mu hodně vyrostlo. Čuníka chová ve chlívku a když ten mu jednoho dne prchne do sousední zahrady, která je zapovězeným územím, Jirka se ho vydá najít. Pronikne tak do sousedního domu a seznámí se zde s dívkou Aničkou a jejím otcem Erikem, který vlastní skvělý počítač, vlastně nejvýkonnější na světě. Říká mu Kosmo a to proto, že má jednu úžasnou schopnost – udělat zvláštní okno do vesmíru, kterým lze sledovat všechny možné úkazy z něj, a dále také dveře, kterým může kohokoliv, kdo jej používá, přenést na zmapované území ve vesmíru. Jirka má ve škole dost zvláštního učitele, který má podivný zájem o tento drahocenný stroj, o kterém se jednou Jirka omylem zmíní (v té době už je zcela zasvěcen do jeho tajemství). A právě on může být Erikovi a lidem v jeho okolí nebezpečný. Knihu můžete zakoupit v české verzi například ZDE. Každopádně se jedná patrně o skvělou knihu, jelikož je na řadě míst téměř neustále vyprodaná. Toto ale není jediné Jirkovo dobrodružství, těchto knih vyšla celá trilogie.

Věří, že mimožemšťané skutečně existují

Hawking věří, že ve vesmíru nejsme sami. Na druhou stranu však nabádá k opatrnosti, neboť o pohnutkách mimozemšťanů nevíme zhola nic, a tak bychom se mohli dočkat nemilého překvapení. Astrofyzik říká, že většina života ve vesmíru má pravděpodobně formu mikroorganismů. Nebezpečné vetřelce si však představuje jako technologicky vyspělé vesmírné „nomády“, kteří vyčerpali všechny nerostné suroviny na své domovské planetě a cestují vesmírem ve snaze „ovládnout a kolonizovat jakékoli planety v jejich dosahu“. „Mému matematickému mozku se již na základě dostupných číselných údajů zdají úvahy o mimozemském životě naprosto logické. Skutečnou otázkou ale zůstává, jak budou ve skutečnosti vetřelci vypadat,“ říká Hawking.

 

Hawking se proletěl na hranici vesmíru

Stephen Hawking je astrofyzikem, kterého i veřejnost obvykle zná jako ochrnutého génia. Ale on okusil zážitek, který neláká ani mnohé úplně zdravé lidi. Z runveje vesmírného střediska na Floridě odstartoval v letounu schopném navodit pasažérům stav beztíže. Po dvouhodinovém letu se Hawking vrátil zpět na zem.

Vědec, který v lednu oslavil své 65. narozeniny, se prakticky nemůže hýbat a podle prognóz lékařů by měl dokonce být už čtyřicet let po smrti. Ale Hawking žije, pracuje, a chce ještě něco vzrušujícího prožít. Konkrétně let na hranici vesmíru. Právě tréninkem na něj byl nynější let. Letadlu, který k němu použil, se přezdívá „zvracecí kometa“.

Hawking si užil celkem čtyři minuty stavu beztíže, když letoun provedl osm prudkých poklesů. „Bylo to úžasné,“ svěřil se po přistání Hawking upoutaný po čtyřicet let na invalidní vozík. V rozhovoru poté řekl, že lidstvo nemá bez cesty do vesmíru budoucnost. „Proto chci osobně povzbudit zájem veřejnosti o vesmír. Tento let je prvním krokem ke kosmickým cestám,“ uvedl Hawking. Společnost Zero G na svých stránkách uvádí, že je možné si u nich zaplatit let za 4950 dolarů + 5% DPH. Celý beztížný let zahrnuje 15 parabolických manévrů a během každého z nich je možné zažít 20 až 30 sekund stavu beztíže.

Sdílejte tento článek
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Vědět je cool © 2024 Frontier Theme