Falešná historická fakta nás zaplavují každý den ze všech stran, o tom ale jindy, dnes se zaměříme na 4000 tisíce let starý Stonehenge, místo které každý rok navštíví přes 700 000 turistů.
Právě dnes se na serveru Novinky.cz objevil článek, který byl podnětem k sepsání tohoto textu. Celý zmiňovaný článek je založený na chybných a chybějících informacích a celý by se dal shrnout do jediné věty: Susan Greaneyová je ráda, že má Tim Daw krátkou hadici. Celý článek zde.
Již celá desetiletí jsou lidem o Stonehenge předkládány informace a fakta sepsaná v desítkách knížek a stovkách turistických průvodců. Žádný z těchto zdrojů ovšem turistům z celého světa neposkytne informace, které by si nepochybně zasloužili znát. Tedy, abych byl přesnější, ony ty informace nejsou tajné a lze si je všechny ověřit, jen se o nich raději nemluví.
Roku 1981 byly malé hrstce lidí představeny záběry, které zachycovaly přestavbu Stonehenge. V tomto případě vlastně nelze mluvit o přestavbě, jednalo se totiž o znásilnění historie, poplivání klenotu britského kulturního dědictví, dehonestaci symbolu řemeslné zručnosti předků.Veškeré kameny, které jsou na onom místě k vidění, jsou v současnosti postaveny tak, jak si je představovali ,,restaurátoři“ na začátku 20. století. Přestavba probíhala od roku 1901 až do 1964. Přední a uznávaný Anglický archeolog Dave Betchelor k věci prohlásil ,,Je mi již šedesát let. Časy se změnily a my nyní musíme změnit historii Stonehenge.“
Když zedníci přestavbu zahájili (1901) byly úřady doslova zaplaveny písemnými stížnostmi obyvatel. Všechny své mravní zásady porušil tehdejší archeologický „guru“ John Ruskin, když veřejně prohlásil: „Přestavba je lež!“ Avšak i přes všechny protesty rekonstrukce pokračovaly dál. Nejvíce práce bylo provedeno v letech 1919, 1920, 1958 a v roce 1964. Christopher Chippindale, správce univerzitního Muzea archeologie a antropologie v Cambridge, autor práce „Stonehenge Complete“, prohlásil: „Téměř všemi kameny bylo pohnuto a dnes jsou zasazeny v betonu.“
V knize o Stonehenge a okolních monumentech (Stonehenge and Neighbouring Monument´s), i v „audio“ cestě kolem nich, chybí jakákoliv zmínka o jejich komplexní přestavbě. Pouze na straně 18 je nepatrná poznámka…“Několik nakloněných a spadlých kamenů bylo vyrovnáno a postaveno znovu.“ V každém oficiálním průvodci jsou uvedeny údaje o rozměrech kamenného kruhu po „obnově“ v domnění, že mají mimořádnou historickou hodnotu.
Archeolog Christopher Chippinfale z univerzity v Cambridge přiznal: „Málo z toho, co dnes vidíme ve Stonehenge, je původní a nedotčené.“
Jedná se o velký podvod páchaný na milionech návštěvníků tohoto místa, kteří se zatajeným dechem obdivují pradávnou stavbu, kterou dokázali tehdejší lidé postavit jen za pomoci své nezdolné vůle a svalů, kterou vystavěli ve vlastním potu a ukotvili do salisburské planiny tak, že setrvala až do současnosti. Stejně tak obdivují i fakt, že se jedná o starodávný kamenný počítač, který určoval s velkou přesností kdy přijde slunovrat. Na tomto místě také probíhaly tajemné duchovní rituály.
V sedmdesátých letech bylo rozhodnuto, že široká veřejnost nebude o těchto přestavbách informována a tak se mlčelo až do současnosti. Za zveřejněním těchto tabuizovaných informací stojí student historie Brian Edwards, který nejprve odhalil přestavbu Aveburského monolitu a později získal do rukou unikátní vyobrazení původních stonehengeských ruin, na základě kterého bude nyní možné dát Stonehenge do původní, historicky reálné, podoby.
„Stonehenge by mělo být historicky očištěno. Přestavby monumentů byly celému národu utajovány příliš dlouho. Jsem překvapen, jak málo lidí o tom vědělo. Ve všech publikacích musí být v budoucnu uvedena jejich pravdivá historie.“
Nabízí se otázka, kdy konečně začnou média psát o těch letech, v nichž týmy dělníků a strojníci, sedící v kabinách největších jeřábů britského impéria, zvedali kamenné sloupy; vztyčovali padlé trility a nahrazovali zřícené překlady pískovcovými valouny. Pan Edwards – dřívější enfant terrible britské archeologie, který popsal přestavbu Avebury, již ve 20. a 30. letech financoval marmeládový milionář Alexander Keiller, tvrdí: „To, nač se tu dnes díváme, je krajina 20. století, která má „vypadat jako“ Stonehenge před tisíci let. Vytvořila ji průmyslová společnost, ne předhistoričtí obyvatelé. Tomu, co zde vnímáme jako tisíce let staré, ještě není ani 50 let“.
Rekonstrukce a přestavba
První přestavba Stonehenge proběhla před 100 lety. Když zedníci přestavbu zahájili (1901) byly úřady doslova zaplaveny písemnými stížnostmi obyvatel. Všechny své mravní zásady porušil tehdejší archeologický „guru“ John Ruskin, když veřejně prohlásil: „Přestavba je lež!“ Avšak i přes všechny protesty rekonstrukce pokračovaly dál. Nejvíce práce bylo provedeno v letech 1919, 1920, 1958 a v roce 1964. Christopher Chippindale, správce univerzitního Muzea archeologie a antropologie v Cambridge, autor práce „Stonehenge Complete“, prohlásil: „Téměř všemi kameny bylo pohnuto a dnes jsou zasazeny v betonu.“
V knize o Stonehenge a okolních monumentech (Stonehenge and Neighbouring Monument´s), i v „audio“ cestě kolem nich, chybí jakákoliv zmínka o jejich komplexní přestavbě. Pouze na straně 18 je nepatrná poznámka…“Několik nakloněných a spadlých kamenů bylo vyrovnáno a postaveno znovu.“ V každém oficiálním průvodci jsou uvedeny údaje o rozměrech kamenného kruhu po „obnově“ v domnění, že mají mimořádnou historickou hodnotu.
Proč se kresba Johna Constabla z roku 1835 v knize o monumentech na str. 28 a 29 naprosto liší od moderní fotografie na straně 28? Důvod: Mezi oběma obrázky uplynulo hodně času a bylo provedeno mnoho stavebních úprav! Pokud byste se přiblížili až k samotným kamenům a odstranili kousek anglického trávníku, viděli byste všude jen beton. Vy se však až ke kamenům nedostanete – je zde oplocení a zákaz vstupu…
Na obrázcích je zachycena intenzivní stavební činnost. Mnoho fotografií objevil pan Chippendal, který je použil v upraveném vydání své knihy. Mnoho jiných se již ztratilo. Některé obrázky našel pan Edwards v průvodcích z doby, kdy historie Stonehenge ještě nebyla poskvrněna.
„Je to vzrušující,“ řekl Edwards. „Byl jsem překvapen tak velkým rozsahem prací a snad ještě mnohem víc tím, jak málo lidí o přestavbě Stonehenge před 100 lety ví. Vždy jsem se domníval, že turisté, kteří váží cestu k Stonehenge z celého světa, by měli znát celou pravdu.“